| Lens Size | 60 mm |
| Nose Bridge Length | 16 mm |
| Temple Length | 150 mm |
| Gender | Men |
| Material | Metal |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Italy |
| Front Colour | Rose Gold |
| Temple Colour | Rose Gold & Black |
| Lens Colour | Clear |
| Style Tip | This shape is best suited for an oval, round or heart shaped face. To learn more, please refer to our shape and style guide. |
Chopard, Eyewear, Men’s Eyeglasses, Shop by Brand
Chopard VCHL49 300 60
Original price was: ₹65,160.00.₹55,350.00Current price is: ₹55,350.00.
+ Free ShippingExperience refined luxury with the Chopard VCHL49 300 optical frame. Crafted in elegant rose gold, this rectangular frame showcases a perfect balance of sophistication and timeless style. Made from high-quality metal, it offers both durability and a lightweight feel for all-day comfort. The clear lenses are ideal for prescription customization, making this frame as functional as it is fashionable. Designed for those who appreciate understated elegance, this classic style adds a touch of charm and distinction to any look.




Reviews
There are no reviews yet.